loading

Wybielanie

Dla uzyskania pełnego efektu kosmetycznego po zakończeniu aktywnego leczenia ortodontycznego proponujemy wybielanie zębów. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny i nieszkodliwy dla szkliwa, nie wymaga ciągłego wykonywania. Jednak w związku ze spożywaniem wielu przebarwiających pokarmów takich jak kawa, herbata lub u osób palących można zastosować przypominającą kurację w odstępach rocznych lub dwuletnich.

Metoda gabinetowa
Cechuje się zastosowaniem skoncentrowanego środka wybielającego nakładanego na poszczególne zęby podczas wizyty w gabinecie. Wysokie stężenie substancji wybielającej wymaga specjalnego przygotowania i zabezpieczenia tkanek. Jego działanie jest wzmacniane działaniem światła laserowego, plazmowego lub diodowego ze specjalnej lampy wybielającej. Obecnie uważane jest za wstępny etap kuracji wybielającej, uzupełnianej metodą nakładkową dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, szczególnie przy większych przebarwieniach. Zabieg trwa około 1,5-2h i w zależności od czynników indywidualnych wykonywany jest w tym czasie w kilku seriach.

Metoda nakładkowa
Wybielanie nakładkowe (kuracja 5-12 dni) – „domowe”, jest bezpiecznym i najbardziej efektywnym systemem wybielania a jednocześnie najdelikatniejszym. Eliminuje przebarwienia zębów – nawet znacznego stopnia – przy dłuższym stosowaniu. Żel nakłada się w domu, z użyciem indywidualnych szyn wykonanych w gabinecie. Żel może być stosowany zarówno w dzień jak i w nocy podczas snu.

Dlaczego na zębach powstają przebarwienia?
Przebarwienia powstają między innymi w trakcie nieprawidłowego rozwoju zębów. Wywołuje je również długotrwałe leczenie antybiotykami z grupy tetracyklin prowadzone w dzieciństwie. Niektóre osoby mają zęby o naturalnie ciemnym zabarwieniu. Z wiekiem zaś zęby ciemnieją, zachodzą ciemnym osadem z powodu picia kawy, herbaty, soków czy palenia papierosów. Także stare, amalgamatowe wypełnienia lub uszkodzenia miazgi zęba mogą mieć wpływ na kolor zębów.

Czy wybielanie zębów przez stomatologa jest bezpieczne?
Opatentowany przez firmę Ultradent preparat Opalescence przy właściwym stosowaniu usuwa większość przebarwień w bezpieczny i skuteczny sposób. Przebarwienia zostają wybielone poprzez ich utlenienie. Atomy tlenu wnikają w głąb szkliwa i zębiny rozjaśniając je, jednak właściwa struktura zęba pozostaje nienaruszona. Bezpieczeństwo wybielania zębów systemem Opalescence zostało potwierdzone przez wieloletnie badania kliniczne prowadzone na akademiach medycznych i uniwersytetach w USA, Polsce i na całym świecie. Gdy stosuje się preparat w sposób zalecony przez stomatologa jest on absolutnie bezpieczny. Opalescence do wybielania nakładkowego jest żelem, którego czynnikiem aktywnym jest nadtlenek karbamidu. Jest to bezpieczny związek chemiczny, który przez dziesięciolecia był używany jako środek do dezynfekcji jamy ustnej, a obecnie umożliwia wybielenie zębów milionom ludzi na całym świecie.
Przed przystąpieniem do wybielania lekarz stomatolog bada stan zębów i dziąseł pacjenta dla zapewnienia bezpieczeństwa zabiegu. Zawsze najpierw należy usunąć kamień nazębny i oczyścić zęby z osadu za pomocą piaskowania. W zależności od trybu życia pacjenta i stopnia przebarwienia zębów lekarz stomatolog dobiera preparat i przebieg kuracji.

Wybielanie

Zestaw dla pacjenta

  1. Indywidulanie wykonane i dopasowane nakładki na łuki zębowe
  2. Środek wybielający w wygodnych do aplikacji i przechowywania strzykawkach
  3. Pojemnik na nakładki
  4. Pisemne zalecenia odnośnie postępowania w trakcie i po wybielaniu
Efekty wybielania