Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie Państwo poniżej:
Na pierwszą konsultację można zgłosić się do ortodonty z dzieckiem już w wieku 5-6 lat. W przypadku niektórych wad umożliwia to podjęcie leczenia we wczesnym wieku, co często znacznie skraca leczenie lub pozwala wyeliminować przyczyny wad zgryzu. Najkorzystniej jest rozpocząć leczenie w obecności wszystkich zębów stałych, a więc u dzieci w 10 – 14 roku życia. Nie istnieje górna granica wieku w przypadku leczenia ortodontycznego. Nowoczesna ortodoncja wspomaga leczenie i profilaktykę takich schorzeń jak patologiczne starcie zębów, recesje dziąsłowe czy paradontoza.
Aparaty ruchome mają wiele zalet, ale maja też swoje ograniczenia. Stosuje się je najczęściej u dzieci w wieku 8-14 lat, kiedy w trakcie leczenia wykorzystywany jest wzrost dziecka. Z użyciem aparatu ruchomego nie ma możliwości precyzyjnego ustawienia poszczególnych zębów, dlatego w drugim etapie leczenia konieczne jest zastosowanie aparatu stałego. Dla osiągnięcia prawidłowego zgryzu niezbędna jest współpraca dziecka i noszenie aparatu ruchomego 12 – 16 godzin na dobę.
Nigdy przy zachowaniu zasad prawidłowego montażu i demontażu aparatu, używania dobrych klejów i wierteł przeznaczonych specjalnie do tego celu. W przypadku braku dostatecznego oczyszczania jamy ustnej i aparatu, zalegająca na zębach płytka bakteryjna może spowodować odwapnienia, widoczne po zdjęciu aparatu jako białe plamy. Nie jest to jednak spowodowane samym aparatem a nie zachowaniem należytej higieny.
Zakładanie aparatu nie boli (!), ale jest to długi i bardzo precyzyjny zabieg. Po założeniu aparatu może pojawić się bolesność policzków, języka, otarcia spowodowane obecnością elementów aparatu – zwykle jest to normalny objaw na początku leczenia i mija po adaptacji tkanek miękkich do obecności aparatu. W celu złagodzenia drażniącego działania aparatu można przykleić na zamek lub element drażniący kawałeczek miękkiego wosku ortodontycznego (dostępny w gabinecie lub w sklepach stomatologicznych), a w awaryjnych przypadkach gumę do żucia tworząc w ten sposób warstwę ochronną. Bolesność zębów przy nagryzaniu występuje tuż po założeniu aparatu oraz 1-2 dni po wizycie kontrolnej – jest objawem prawidłowym związanym z przemieszczaniem zębów. W tej fazie leczenia zalecana jest miękka dieta. Ulgę przynosi także spożywanie chłodnych napojów lub przepłukanie ust zimną wodą Pojawiająca się ruchomość zębów to fizjologiczny objaw prowadzonego leczenia ortodontycznego, związany z siłami działającymi na zęby w celu ich przemieszczenia.
Przyczyną części wad zgryzu jest niedostateczna ilość miejsca w łukach zębowych. W sytuacji gdy dysproporcja pomiędzy dostępną ilością miejsca w kości a wielkością i ilością obecnych zębów jest znaczna, konieczne może być usuniecie pewnych zębów w celu uzyskania potrzebnego miejsca. Zastosowanie SYSTEMU DAMON w wielu przypadkach pozwala uniknąć ekstrakcji dzięki powolnej rozbudowie kości w zakresie działania bardzo słabych sił.
Zarówno zamki kosmetyczne (mają kolor zbliżony do koloru zęba lub całkowicie przezroczyste) jak i metalowe pozwalają przeprowadzić prawidłowo leczenie ortodontyczne. Najczęściej stosowane są zamki metalowe. Są one trwalsze i można je wielokrotnie przyklejać. Zamki kosmetyczne polecane są pacjentom, dla których estetyka podczas leczenia jest bardzo ważna. Zamki estetyczne są zdecydowanie mniej widoczne na zębach, kosztują jednak więcej niż metalowe, a w przypadku ich uszkodzenia trzeba przykleić nowy zamek, co również zwiększa koszty leczenia.
Tak, obecne przepisy stanowią, iż do końca 12 roku życia jest możliwe refundowanie leczenia, ale tylko z zastosowaniem aparatów ruchomych. Aparaty stałe nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety często czas oczekiwania na wizytę u ortodonty w placówce państwowej wynosi kilka miesięcy.
Zastosowanie jednego łuku jest możliwe tylko w przypadku drobnych wad zębowych przy prawidłowym wzajemnym stosunku szczęki i żuchwy. Sytuacja taka ma miejsce bardzo rzadko. Najczęściej leczenie obejmuje prawidłowe ustawienie zębów w obu łukach, co pozwala na ich wzajemne dopasowanie i wyleczenie wady zgryzu, a nie tylko „wyprostowanie krzywych zębów.
Zadaniem aparatu retencyjnego jest utrzymanie efektów leczenia. Po zakończeniu leczenia aktywnego (z użyciem aparatu stałego), zęby zwykle mają tendencję do powrotu do ich początkowych pozycji. Aby doszło do utrwalenia i utrzymania wyników leczniczych konieczne jest zastosowanie różnego rodzaju aparatów retencyjnych. O czasie i rodzaju leczenia retencyjnego zawsze indywidualnie decyduje lekarz. W przypadku dolnej szczęki ortodonta najczęściej przykleja do zębów od strony języka cieniutki drucik – retainer. Jest on zupełnie niewidoczny i praktycznie niewyczuwalny dla pacjenta. W łuku górnym najczęściej jest to specjalna płytka lub szyna retencyjna, także prawie niewidoczna.
Jest wielu pacjentów, którzy leczenie ortodontyczne podjęli w Polsce, mieszkając w Anglii czy Irlandii. W takich sytuacjach szczególnie polecany jest SYSTEM DAMON, który pozwala przeprowadzać wizyty kontrolne raz na 8 tygodni, a w początkowym okresie nawet raz na 10 tygodni. Kolejne wizyty są zawsze planowane z wyprzedzeniem, co umożliwia pacjentowi rezerwacje biletu w niższej cenie. W dobie Internetu i powszechności samolotów odległość nie jest szczególnym problemem.