Piaskowanie – zabieg higienizacyjny polegający na usunięciu przebarwień, osadu z powierzchni zębów za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących. Piaskowanie powinno się wykonywać dwa razy w roku, palacze powinni wykonywać piaskowanie częściej.
Piaskowanie zębów przeprowadza się za pomocą piaskarki stomatologicznej z której wydobywa się strumień wody pod ciśnieniem. Do wody dodawane są drobiny czyszczące (wodorowęglan sodu) oraz inne składniki (w tym pęcherzyki powietrza), które z łatwością docierają nawet do najtrudniej dostępnych przestrzeni między zębami. Po oczyszczeniu zębów z osadów następnym krokiem jest ich fluoryzacja. Piaskowanie przeprowadza higienistka stomatologiczna.
Co to jest kamień nazębny?
Kamień nazębny to płytka nazębna, która uległa zmineralizowaniu. Stanowi on poważny problem, gdyż może doprowadzić do stanów zapalnych przyzębia. Na kamieniu zbierają się bakterie, które mogą stać się przyczyną chorób dziąseł i zębów. Dodatkowo porowaty kamień nazębny jest szczególnie podatny na przebarwienia, przez co staje się również problemem natury estetycznej. Kamień nazębny usuwa się podczas zabiegu skalingu (scalingu) zębów. Skaling to zabieg usuwania osadu z zębów za pomocą ręcznych bądź mechanicznych ultradźwiękowych skalerów stomatologicznych. Polega to na generowaniu drgań z częstotliwością kilkudziesięciu tysięcy razy na sekundę. Poprzez przyłożenie do zęba końcówki skalera ,która przenosi drgania na powierzchnię zęba, dzięki czemu kamień nazębny pęka i można go usunąć. Skaling zębów przez wielu pacjentów uważany jest za bezbolesny, chociaż towarzyszy mu uczucie dyskomfortu. W rzeczywistości wszystko zależy od indywidualnej wrażliwości na ból.